Jak stworzyć idealne CV?

Po co ideale CV?
Jeszcze kilka miesięcy to praca szukała człowieka. Dziś sytuacja na rynku pracy wygląda zupełnie inaczej. W dobie koronowirusa wiele zakładów przestało istnieć. Małe, lokalne biznesy nie dały rady przetrzymać trudnych chwil. Ludzie z dnia na dzień otrzymali wypowiedzenia. Setki osób zostały bez pracy i środków do życia. Muszą szukać innego zajęcia, czegoś, co pomoże im przetrwać najgorsze chwile. Od czego zacząć i co zrobić, żeby wyprzedzić innych kandydatów i dostać pracę? Podstawą, od której wiele zależy, jest dobrze napisane CV. Dające wstępny obraz kandydata. Nieczytelne i niechlujne dyskwalifikuje w przedbiegach.

Jak stworzyć idealne CV?

CV — czyli curriculum vitae — to podstawowy dokument, który wysyłamy w zgłoszeniu na konkretną ofertę pracy. CV pozwala potencjalnemu pracodawcy stworzyć nasz wstępny obraz. Umożliwia mu poznać nasze kwalifikacje i doświadczenia jeszcze zanim ten zdecyduje się z nami spotkać. Musimy pamiętać, że pracodawca dostaje mnóstwo CV. Z tego względu musimy postarać się, aby nasze wzbudziło zainteresowanie. Ważne, żeby dokument miał wyraźny podział na sekcje, nagłówki, kolumny i wypunktowania. Taka formuła jest wbrew pozorom ważna, gdyż sprawia, że CV jest czytelne. Warto też używać odstępów, pogrubień, a nawet innego koloru, gdyż ułatwi to osobie czytającej CV skupić uwagę na ważnych informacjach. Badania dowodzą, że osoby rekrutujące poświęcają na obejrzenie dokumentów aplikacyjnych kilka sekund. Taka forma dokumentu pozwala w krótkim czasie przeczytać wszystko, co najważniejsze. Poza tym idealne CV musi być wydrukowane na dobrej jakości papierze. Najczęściej na białym, ale jeżeli szukamy pracy w zawodzie, w którym liczy się kreatywność, nie są wymagane sztywne reguły. W takim przypadku CV możemy wydrukować na papierze kolorowym, który będzie rzucał się w oczy. Taki dokument na pewno nie zostanie niezauważony.

CV Kreator

Warto użyć CV kreatora. Spory ich wybór można znaleźć w internecie. Pozwalają one tworzyć CV na podstawie idealne wzory CV, lubiane przez rekruterów. W jednym miejscu będziemy mieć dostęp do wszystkich wersji CV, jaki i prosto stworzymy kolejne pod konkretne rekrutacje (CV kreator ci w tym pomoże). Kreator CV zawsze zawiera wzory CV oraz podpowiedzi co i jak napisać. Kreatory CV zawierają bazy wzorów CV zwiększających szanse.

Co powinno zawierać CV?

CV to nasz życiorys zawodowy, dlatego też powinno zawierać nasze podstawowe dane osobowe oraz szczegółowe informacje na temat posiadanych kwalifikacji. W CV muszą się znaleźć:

  • nagłówek z imieniem i nazwiskiem oraz zajmowanym — aktualnie bądź ostatnio — stanowiskiem,
  • dane do kontaktu (telefon, adres e-mail),
  • zdjęcie (nie jest obowiązkowe, ale CV ze zdjęciem jest zawsze lepiej widziane),
  • podsumowanie zawodowe,
  • doświadczenie zawodowe,
  • wykształcenie,
  • dodatkowe kwalifikacje, kursy, szkolenia,
  • umiejętności twarde i miękkie,
  • zainteresowania,
  • klauzula ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych — lepiej o niej nie zapomnieć, bo w przeciwnym razie praca marzeń może uciec koło nosa.

Kiedy już wiadomo jakie punkty muszą się znaleźć w idealnym CV, to pora przejść do szczegółowych informacji na temat dokumentu, dzięki którym nasz życiorys wzbudzi zachwyt rekrutera.

Idealne CV — jak się wyróżnić na tle innych kandydatów?

CV to forma pierwszego kontaktu z potencjalnym szefem. Musimy postarać się wypaść jak najlepiej, bo od tego zależą nasze dalsze losy. Dlatego konieczne jest poświęcenie paru chwil na prawidłowe, zgodne z obowiązującymi zasadami, opracowanie dokumentu.

CV jak napisać

Na początku warto wyjaśnić, kim jesteśmy, jakie mamy wykształcenie, czym się obecnie zajmujemy (jakie zajmujemy stanowisko). Nie możemy zapomnieć o krótkim opisie naszych najważniejszych doświadczeń i sukcesów oraz o informacji, dlaczego zainteresowała nas akurat ta oferta. Taki wstęp — rodzaj zawodowego podsumowania — pozwoli osobie rekrutującej ocenić, czy nadajemy się do pracy na dane stanowisko. Wiele osób o nim zapomina, a to podstawa dobrego, przyciągającego uwagę CV. Z drugiej strony w tej części dokumentu należy zachować umiar. Podsumowanie zawodowe nie powinno liczyć więcej niż 2-3 zdania. Aby życiorys wzbudził zainteresowanie, nie możemy wpisywać tego, co wszyscy. Warto się czymś wyróżnić: pochwalić osiągnięciami czy wygranymi w konkursach.

Jak pisać w CV o doświadczeniu.

A co w sytuacji, jeżeli nie mamy dużego doświadczenia, które możemy wyeksponować w CV? Wówczas większą uwagę trzeba poświęcić części z opisem umiejętności. Warto, aby tworzone CV było dopasowane do konkretnej oferty pracy. Dlatego na pierwszym miejscu powinny znaleźć się umiejętności, które są potrzebne do pracy na danym stanowisku. Najpierw warto wymienić umiejętności specjalistyczne, m.in. wskazać programy, z którymi potrafimy pracować, poziom znajomości języków obcych. Kompetencje miękkie powinny znaleźć się na końcu. Jednak w tej części również nie możemy się rozpisywać. CV to tylko pobieżny obraz naszej osoby. W pełni będziemy mogli się zaprezentować na rozmowie rekrutacyjnej.

Co napisać o wykształceniu w CV

Kolejna część dokumentu to opis naszego wykształcenia. Nie należy robić tego bardzo szczegółowo. Wystarczy wymienić ukończone szkoły i posiadane tytuły naukowe. W zdobyciu pracy najważniejsze są doświadczenie oraz umiejętności i na tych punktach trzeba przede wszystkim się skupić.

Jak zakończyć CV

W ostatniej części dokumentu warto napisać coś o naszym hobby. Dobrze, jeżeli zainteresowania byłyby związane ze stanowiskiem, na które aplikujemy (oczywiście nie jest to konieczne). Warto się wysilić i nie wpisywać tego, co wszyscy: zainteresowania: muzyka, firm i podróże. Warto podać jakieś szczegóły, np. jaki rodzaj muzyki jest naszym ulubionym, nazwisko ulubionego reżysera albo ulubiony gatunek filmów, miejsca, które lubimy odwiedzać. To brzmi dużo ciekawiej. Poza tym jest spora szansa, że przyszły szef lubi to samo i znajdziemy wspólny język.

CV idealne

Jak widać, napisanie idealnego CV nie jest proste. Jednak przy odrobinie wiedzy i dobrej woli możemy je samodzielnie stworzyć. Dużą pomocą są również dostępne w internecie kreatory CV. Dobre CV — wysłanie nawet w tak ciężkich czasach, jak dziś — zdobędzie zainteresowanie rekrutera czy przyszłego szefa. Jedynym zadaniem, jakim będziemy musieli później sprostać, to utrzymać to dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *